Preteky

Trojetapové preteky “Bokami Západných Tatier”, alebo len BOKAMI je jedným z najväčších skialpinistických sviatkov na Slovensku  v rámci skialpinistickej sezóny. Konajú sa pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES a prepájajú regióny Liptov a Oravu. 

BOKAMI je podujatie, ktoré nadväzuje na dlhoročnú tradíciu skialpinistických pretekov v Západných Tatrách siahajúcu do začiatku 90. rokov. Sú jedinými viacdňovými a zároveň najnáročnejšími skialpinistickými pretekmi v strednej Európe a získali si renomé i rešpekt v širšom Európskom kontexte.Od prvého ročníka (2008) sú tieto preteky spojené s číslom tri – organizujú ich tri skialpinisticko-horolezecké kluby v troch dolinách a pretekári absolvujú tri etapy počas troch dní, počas ktorých absolvujú približne 60 km a okolo 6000 výškových metrov prevýšenia.

 

 

Už niekoľko rokov na pretekoch štartujú okrem Slovákov, Čechov a Poliakov aj atléti z rôznych kútov sveta napr. z Kanady, Nórska, Veľkej Británie, Rakúska, Nemecka, Grécka, Rumunska, Bulharska, Švajčiarska, Španielska. 


V jednotlivých etapách sú podľa podmienok zapracované aj technické úseky, fixy, výstupy na mačkách, či ťažké výšlapy s prvkami lezenia na skale. Zjazdy sú v náročnom teréne, často v žľaboch so sklonom nad 40 stupňov. Meranie priebežných a celkových výsledkov je zabezpečené pomocou aktívnych čipov. Vyhodnotenie a záver podujatia sa končí veľkou spoločnou žúrkou s občerstvením. My organizátori chceme spraviť preteky BOKAMI stále zaujímavejšími a kvalitnejšími - jednoducho vždy výnimočnými. 

 

Pretekári ale aj fanúšikovia sa môžu tešiť na niekoľko “výživných” výšľapov a zjazdov s dĺžkou približne 20 kilometrov a prevýšením okolo 2000 až 2700 metrov v každej z troch etáp v západnej časti Západných Tatier:
- v Spálenej doline v oblasti Salatína (2048 m n.m.) a Brestovej (1903 m n.m.),
- v Bobroveckej doline v oblasti Babky (1566 m n.m.) a Sivého vrchu (1805 m n.m.) s cieľom na Chate pod Náružím s nezabudnuteľnou atmosférou,
- tradične “kráľovská” etapa sa odohráva v Žiarskej doline v oblasti Baníkov (2178 m n.m.) a Troch Kôp (2136 m n.m.) so štartom v ústí Žiarskej doliny.

 

 

Meranie priebežných a celkových výsledkov je zabezpečené pomocou aktívnych čipov.


Vyhodnotenie a záver podujatia sa končí veľkou spoločnou žúrkou s občerstvením. Každý účastník v štartovacom balíku dostane aj kvalitný darček z limitovanej edície BOKAMI.  


My organizátori sa snažíme  robiť preteky BOKAMI stále zaujímavejšími a kvalitnejšími - jednoducho vždy výnimočnými.

 

Pre správne fungovanie tohoto webu a jeho ďalšie zlepšovanie používame súbory cookies. Viac informácií